+ Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5

Thread: Wartość odżywcza PRZED i PO ugotowaniu (Ryż, kasze, itp.)

Question Wartość odżywcza PRZED i PO ugotowaniu (Ryż, kasze, itp.)

Czesc wszystkim, witajcie!

Czy wartość odżywcza podana na opakowaniu dla surowego produktu będzie
    taka sama po ugotowaniu? Chodzi mi dokładnie o ryż, kaszę itp.

Przeczytałem, że po ugotowaniu jednak występuje obniżenie wartości odżywczych.

Przykładowo :

"Palona kasza gryczana (niegotowana) dostarcza w 100 gramach około 346 kalorii (kcal),

natomiast 100 g ugotowanej to 92 kalorii (kcal)" -

czyli na oko 2/3 mniej.

Nie mogę odszukać żadnych jednoznacznych informacji na ten temat.
    Moim zdaniem to bardzo ważne w bilansowaniu diety itp.

Jeżeli ktoś orientuje się w tym temacie, dajcie jakieś info.

Pozdrowienia

Zastanawiam się na ile to pytanie jest poważne. Proponuję prosty eksperyment ugotuj 100g ryżu a następnie zważ go. Prawdopodobnie waga będzie oscylować w okolicach 300g. Powinieneś mieć odpowiedź skąd ta rżnica pomiędzy surowym a gotowanym produktem.
    Pomijam możliwość wypływu skrobii i innych składnikw ziarna z uszkodzonych komrek, ale są to marginalne ilości ktre i tak nie będą mieć znaczenia.

Dobry pomysł na eksperyment z ważeniem.

Co wynika z tabel?
    Kasza gryczana na 100 gram
    Energia 330 kcal
    Białko 12.6 g
    Tłuszcze 3.1 g
    Węglowodany 69.3 g
    Woda 13 g
    Błonnik 5.9 g

http://www.jedzdobrze.pl/tabele/prod...kasza_gryczana

Po ugotowaniu na 100 gram
    Energia 63 kcal
    Białko 2.6 g
    Tłuszcze 0.51 g
    Węglowodany 13.2 g
    Woda 83.69 g
    Błonnik 1.11 g

http://www.jedzdobrze.pl/tabele/prod...czana_gotowana

Ilość na 100 gram to stężenie. Kasza podczas gotowania pije wodę, zwiększa masę o wodę. Tak jakbyś dolał wody do wdki. Zmienia się procent.
    We live as we dream--alone....

Awake, arise, or be for ever fall'n.

Dokładnie, jak koledzy napisali wyżej. Przykłady:
    - ryż, kasze, płatki owsiane po ugotowaniu piją wodę i ważą kilkakrotnie więcej
    - ziemniaki po gotowaniu ważą prawie tyle samo
    - mięso najczęściej mocno traci wodę i waży sporo mniej po obrbce termicznej

W kwestii liczenia makro najpewniejszy sposb to bilansowanie w oparciu o wartości odżywcze w surowych produktach. Ważysz całość przed i po gotowaniu. Wyjdzie Ci z tego mnożnik, z ktrym będziesz mgł liczyć, ile ugotowanego produktu potrzebujesz. Przykład:
    - masz zaplanowane w danym dniu 100g ryżu
    - ugotowałeś 250g, po gotowaniu jest 675g, czyli mnożnik wychodzi 675 / 250 = 2,7
    - tego dnia bierzesz 100 * 2,7 = 270g ugotowanego ryżu, dla pozostałej części masz już ustalony mnożnik

Sam zobaczysz, że dla niektrych produktw mnożnik będzie wychodził prawie taki sam za każdym razem - czyli można stosować jedną wartość na stałe - albo będzie na tyle się wahał, że lepiej za każdym razem zważyć.

Dziękuję Wam Panowie serdecznie za odpowiedzi.
    Moje pytanie było jak najbardziej poważne.
    Bardzo mnie to nurtowało.
    Po prostu przestraszyłem się, że będę musiał znacznie zwiększyć ilość jedzenia.

Najbardziej uderzyła mnie właśnie rżnica w kaszy gryczanej, gdzie jest tak duża "strata" po ugotowaniu, 330 przed / 63 po - czyli na oko 5-cio krotne zmiejszenie.

Z mięsem macie racje, po obrbce termicznej jest go mniej.

Wilczyslaw szczegolnie dzieki za przyblizenie sposobu wyliczania, będę prbował to wlasnie liczyć w ten sposb. Czy mogę dla ułatwienia liczyć od razu ze 100g ?

Tzn. Gotuje 100g, ważę, dzielę i wychodzi mnożnik.

Pozdr

+ Reply to Thread