+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56

Thread: Czy z lordozy da się wyleczyć?

Czy z lordozy da się wyleczyć?

Siemka mam pogłębioną lordozę lędzwiową i efekt jest taki że bolą mnie lędzwia no i ten brzuch odstający jest.
    Chodzę na rehabilitację i powoli widać efekty (mniejszy bl sylwetka bardziej wyprostowana) ale czy da rade wyeliminować ją do końca?

oczywiście. ja jestem przykładem. wzmacniając poślady i mięśnie brzucha oraz rozciągając przywodziciele uda można się pozbyć pogłębionej lordozy lędźwiowej. eliminowanie lordozy do końca nie jest wskazane - to też patologia.

głwnie mi chodzi o to żeby zlikwidować ten brzuch no i żebym mgł dzwigać duże ciężary

Studiuje temat bo mam taki sam problem a Puma chyba nie ma czasu na hiperlordoze;P

Sprawa rozchodzi się o miednice ktra kontroluje położenie kręgosłupa, mięśnie rdzenia ( brzuch, prostowniki ) mają niewielki wpływ na hiperlordoze lędźwiową.
    W 99% przypadkw hiperlordozy przyczyną jest przodopochylenie miednicy spowodowane przeciągnięciem i osłabieniem prostownikw stawu biodrowego ( pośladki ) i skurczeniem i wręcz "skamienieniem" mięśni odpowiedzialnych za zginanie stawu biodrowego.

Wzmacniaj - Pośladki ( cała grupa ), rdzeń ( brzuch, prostowniki ) , oczywiście w sposb prawidłowy ! dodatkowo czworoboczny, rwnoległoboczny, najszerszy.
    Rozciągaj - mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsnie lędźwiowe, mięsień biodrowy, naprężacz powięzi szerokiej, głowa długa mięśnia czworogłowy ( funkcja przywodząca ), dodatkowo piersiowy, dwugłowy uda, łydki

Unikamy pozycji siedzącej.
    Stoją spinamy poślady i wciągamy brzuch
    Spimy płasko na plecach lub na brzuchu z podkladką pod brzuch.

Jeśli bl jest na tyle dokuczliwy że uniemożliwia treningi polecam bardzo delikatnie rozciągnąć mięśnie biodrowo-lędźwiowe przed treningiem lub ćwiczeniem. Oczywiście ciężar obniżamy i podchodzimy do planu w sposb rehabilitacyjny.

Ja mam ogromne postępy po 2 tygodniach, myśle że przywrcenie bilansu w okolicach stawu biodrowego + klatki piersiowej i szyi to max 6 miesięcy nawet u osoby w podeszłym wieku.

gdy napnę brzuch i pośladki to brzuch tak nie wystaje ale za to robi się garb ;D
    bo boczne skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym też mam (8 stopni) a i mała ruchomość klatki piersiowej jest i przez to mam wystające żebra.
    A powiedz mi jakby to było od kręgosłupa to spinając mięśni brzucha i i pośladkw dalej bym źle stał?

Tak, ale:
    samo spięcie pośladkw i brzucha nie spowoduje pochylenia mednicy to poziomu właściwego bo z drugiej strony łańcucha miednice coś blokuje i nie pozwala się jej obrcić.
    Dlatego najważniejsze jest rozciągnięcie mięśni skurczonych, wzmocnienie mięsni przeciągnietych w drugiej kolejności ( oczywiście nie zaniedbujemy niczego )

Zrb sobie ćwiczenie
    -Stań 10 cm przed ścianą.
    -Oprzyj sie o ściane tyłkiem i plecami
    -Pośladki spięte, doł grzbietu dotyka do ściany ( zauważ żę brzuch automatycznie się cofnie do tyłu i to bardzo mocno )
    -Łopatki w retrakcji, gra grzbietu dotyka ściany
    -Głowa dotyka ścianę, broda "patrzy" na mostek.

Pamiętaj że pośladki musza być spięte ( tak mocno aż będziesz czuł palenie w "rowku" ) i dopiero wolno Ci dotykać grzbietem do ściany.
    Rozciągaj się i wzmacniaj tak długo aż będziesz potrafił zrobić ową pozycję. Jeśli będziesz potrafił - to winna jest miednica, jeśli nie - to najprawdopobniej kręgosłup.

I cokolwiek, jakikolwiek lekarz Ci nie powie - wszystko da się naprawić, nawet kręgosłup.

pośladki mi przeszkadzają żeby na maxa dł grzbietu dotykał ściany (w moim przypadku szafy ;d)
    Postaram się wkleić jakieś zdjęcia żebyś zobaczył. Ale to może pod wieczr.

Jeśli stopy masz odsunięte od ściany to powinnieneś dotykać grzbietem do ściany, o ile nie masz super wielkich pośladkw.
    Jeśli stopy masz przy ścianie to odległość między dołem grzbietu a ściany powinna wynosić +/- grubość dłoni, o ile nie jesteś zalany.

Jeśli brzuch sam Ci się wciąga do środka bez napinanie i czujesz takie dziwne napięcie z przodu miednicy ( w obu pozycjach ) to chwyciłeś o co chodzi.

Ja rwnież myślałem że mam hiperlordozę lędźwiową ale byłem u kilku fizjoterapeutw i powiedzieli że albo nie ma albo jest niewielka, ale mj problem to bl w lędźwiach i niemożność spania na brzuchu. Teraz powoli zaczyna być lepiej chociaż jak za długo siedze albo przyjmę pozycje pochyloną na dłużej to wtedy powstaje uczucie zdrętwienia i przykurczenia w linii tuż nad rowkiem xD Wnioskuje że nie boli mnie tylko dolna część lędźwi ale i chyba mięsień pośladkowy średni. Jeśli chodzi o ćwiczenia to fizjoterapeuta dał mi wzmacniające brzuch (spięcia, unoszenie ng, niedługo chyba kupie ab wheel), ćwiczenia rozciągające na pośladki ale także wzmacniające, typu wykroki w przd,w tył w bok czy ćwiczenia "Bird Dog" i "Fire Hydrant" żeby jak on to stwierdził pobudzić te poślady do pracy xD Niestety muszę powiedzieć że kiedy wykonuję ćwiczenia wzmacniające na pośladki to odczuwam bl w wyżej wymienionym miejscu. Nie mam pojęcia dlaczego.

BTW: Dobry temat. Liczę na ciekawą dyskusje

Pozdrawiam

Znalazłem stare zdjęcie RTG (z pł roku temu robione)
    Wiem że ciężko ocenić zdjęcie zdjęcia RTG ;d

Opis:
    Nieznaczna lewostronna skolioza lędźwiowa.
    Zmiany o charakterze guzkw Schmorla na dolnych krawędziach trzonw kręgw L1, L2, L3.
    Zdjęcie:
    http://i194.photobucket.com/albums/z...DSCF0197-1.jpg

A jutro inde znowu zrobić lędzwiowy i piersiowy.

Ciupel:

Studiuje temat bo mam taki sam problem a Puma chyba nie ma czasu na hiperlordoze;P

Sprawa rozchodzi się o miednice ktra kontroluje położenie kręgosłupa, mięśnie rdzenia ( brzuch, prostowniki ) mają niewielki wpływ na hiperlordoze lędźwiową.
    W 99% przypadkw hiperlordozy przyczyną jest przodopochylenie miednicy spowodowane przeciągnięciem i osłabieniem prostownikw stawu biodrowego ( pośladki ) i skurczeniem i wręcz "skamienieniem" mięśni odpowiedzialnych za zginanie stawu biodrowego.

Święte słowa. To samo zauważyłem. Kluczem do pokonania problemu jest korekcja położenia miednicy.
    Dostałem takie ćwiczenie: leżenie na plecach, nogi zgięte w kolanach, stopy oparte o podłoże, podwinięcie miednicy aby dolny odcinek plecw dotykał podłogi. Takie samo podwinięcie można wykonywać na stojąco. I kiedy jesteś tak "podwinięty" to jest fajnie. Nic nie czuć blu w plecach. No ale nie ma takiej możliwości żeby tak to trzymać cały czas.
    Wogle czy da radę zrobić tak aby ta miednica była w takim położeniu na stałe (bez żadnej kontroli i napinania) jak podczas wykonywania tego ćwiczenia? Oczywiście bez pomocy chirurgicznej

To ja dorzucę swoje trzy grosze: brzuch i prostowniki mają wpływ na położenie miednicy i to nie mały. Wszyscy ktrzy w tym temacie mają problem albo podejrzewają u siebie hiperlordozę powinni udać się do DOBREGO fizjo, ktry oceni, palpacyjnie, wizualnie i za pomocą testw jaki jest wasz problem. Nie prbujcie się sami naprawiać bo możecie tylko pogłębić problem, albo za bardzo rozciągając już rozciągnięte mięśnie, albo wzmacniąć już przykurczone.
    Do tego dochodzi ograniczona ruchomość powięzi, ktra może w waszej całej sylwetce narobić niezłego bałaganu i nawet tylko przy pracy na powięzi dobry fizjo czy masażysta może wam ustawić miednicę w odpowiedniej pozycji (jeśli to jest problemem). Oczywiście pźniej musicie pracować nad utrzymaniem tych zmian.

MarkSixma: czy przy prostych nogach i skłonie czujesz bl w okolicach pośladka, tylnej strony uda ? Położ się na plecach z prostymi nogami na podłodze, poleż 5-10 min, pźniej zegnij kolana i biodra 90stopni, połż pięty na podparciu i znowu poleż 5-10min. Zdaj relacje z odczuć.
    Guzki Sschmorla są charakterystyczne dla choroby Sheuremanna, ktrej etiologia jest nieznana. Poczytaj sobie z ciekawości. A tymczasem znajdzcie dobrego fizjo.
    Ortopeda w 90% przypadkw wyśle was na zabiegi i może masaż. Zabiegi zostaną wykonane na odwal się bez większego pomyślunku (pracowałem w kilku placwkach i wiem jak to wygląda). Ambitny fizjo, będzie szukał problemu gdzie lekarz zapewne będzie "znał rozwiązanie" zanim wejdziecie do gabinetu.
    Last edited by Fanatic; July 22nd, 2012 at 11:10.

U mnie fizjo odkrył
    spięcie prostownikw
    spięcie wszystkich mięśni ng
    coś z biodrowym mam nie tak chyba.
    osłabienie brzucha, pośladkw

Mam kinzoterapie (chyba tak to się nazywa) albo terapie manualna no jakoś tak ;d
    +
    rozciąganie mięśni przykurczonych. Bl w lędzwiach praktycznie nie występuje tak jak kiedyś to było. Teraz wypadałoby zająć się u mnie odcinkiem piersiowym bo mam słabą ruchomość klatki piersiowej.
    Last edited by Krysti; July 22nd, 2012 at 12:09.

kinezyterapia-leczenie ruchem.
    Terapia manualna to ciut innego .
    Pomimo tego że bl nie występuje nie zaniedbuj ćwiczeń rehabu przez następne kilka miesięcy, żeby utrwalić pozytywne zmiany.
    Brzuch wzmacniaj stosując mądre ćwiczenia, możesz zapożyczyć z artykułu z naszego forum. Poczytaj o pilatessie, tam są fajne ćwiczenia na rdzeń.

To w takim razie ja mam to i to

Co do brzucha to raczej da mi rehabilitant.
    Ale też go poproszę o to żeby pokazał mi PLANK (deske) to podobno najlepsze ćwiczenie.

+ Reply to Thread