• Jak przezyc trening, czyli zasady nie dla sezonowcow czesc 2

  autor Tomasz Szczepański


  Sport, to zdrowie! powiedział sezonowiec, po czym poprawił bandaże na głowie i na ręce, jęknął prbując wyprostować obolałe plecy i pokuśtykał powoli o kulach do domu
  Jak często powiedzenie sport to zdrowie nie sprawdza się w praktyce?
  Jak często widzimy na siłowni ludzi, ktrzy fizycznie robią sobie krzywdę?
  Jak często nasze własne treningi nie mają wiele wsplnego ze zdrowiem?

  W pierwszej części tego artykułu rozważyliśmy kilka najważniejszych spraw dotyczących bezpieczeństwa przed treningiem oraz tuż po nim.
  Zgodnie z obietnicą teraz uderzymy w samo serce treningu.
  Zobaczymy, co zrobić, żeby nasze treningi były bezpieczne.

  Mała powtrka

  A więc przyszliśmy na trening zdrowi, wypoczęci i po odpowiednim posiłku.
  Wiemy też dokładnie, jaki jest nasz stan zdrowia.
  Wykonaliśmy już rozgrzewkę, po ktrej nic w naszym ciele nie ma prawa piszczeć, skrzypieć, chrupać pstrykać tudzież wydawać jakichkolwiek innych złowrogich odgłosw.
  Wiemy, że przed każdym ćwiczeniem musimy sprawdzić sprzęt, żeby uniknąć awarii.
  Mamy przygotowany posiłek, ktry zjemy w przeciągu kilku minut po zakończeniu treningu.
  Zdajemy sobie też sprawę z konieczności rozciągania mięśni po zasadniczej części ćwiczeń oraz z potrzeby regeneracji po siłowni.

  Innymi słowy jesteśmy gotowi na trening!

  Bezpieczeństwo podczas treningu


  Potrzebujesz pomocy? Pomyśl o tym odpowiednio wcześniej.

  Asekuracja

  Czy nie mieliście nieraz wrażenia podchodząc do sztangi, że ona powinna być lżejsza? Patrzycie, jak sterta żelastwa sterczy na każdym jej końcu i zastanawiacie się: Ja mam to podnieść? Za jakie grzechy?!. Trudno powiedzieć, co wtedy powstrzymuje nas przed wybiegnięciem z siłowni. Może duma?

  Wyobraźmy sobie jednak człowieka (sezonowca), ktremu udało się podnieść niebotyczny ciężar. Następnie opuścił go, przepięknie wykorzystując pełny ROM i w tym miejscu pojawia się niespodzianka nijak nie jest w stanie podnieść sztangi z powrotem. Co wtedy?
  - Przepraszam, kolego, czy możesz mi pomc podnieść sztangę na stojaki? Tak do ciebie mwię! Nie odchodź, ej zaczekaj!... Czy ktoś może mi pomc?! To mnie przygniata! Ratunku!!!
  Czy wygłaszałeś już kiedyś takie monologi na siłowni?
  Jeśli nie, to nic straconego jeżeli nie będziesz korzystał z odpowiedniej asekuracji wszystko przed Tobą

  Sytuacja, w ktrej możesz zawołać o pomoc jest i tak bardzo optymistyczna. W wielu przypadkach możesz najzwyczajniej nie zdążyć krzyknąć. Trzymając kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilogramw ciężaru nie przewidzisz tego, co może się stać.

  O tym, że asekuracja jest potrzebna, wie chyba każdy. Tylko dlaczego dziwnym trafem zdarza się tyle wypadkw podczas ćwiczeń? Dlaczego zdarzają się wypadki śmiertelne? O ile są w życiu zdarzenia losowe, ktre trudno przewidzieć o tyle wypadki na siłowni naprawdę nie jest ciężko wyeliminować. One nigdy nie powinny mieć miejsca!

  Jakim rodzajem asekuracji powinienem się zainteresować?
  - Jeżeli ćwiczysz w domu i kompletujesz własny sprzęt zadbaj o poręcze asekuracyjne, klatkę lub inne elementy, na ktrych zatrzyma się sztanga zanim w Ciebie uderzy lub przygniecie Cię. Nie muszą to być drogie, wyszukane rozwiązania. Podstawowe zabezpieczenia możesz wykonać nawet sam ze skrzynek, mebli, czy z samodzielnie zaprojektowanych konstrukcji (w takich przypadkach niech Twoim priorytetem będzie solidność i niezawodność sprzętu).
  - Jeżeli nie ćwiczysz sam zawsze poproś osobę towarzyszącą o pomoc. Upewnij się przy tym, że dana osoba wie, jak asekurować, żeby nie zrobić przy tym krzywdy ani tobie, ani sobie. Szczeglnym problemem jest tutaj asekuracja podczas przysiadu, ktra wymaga wcześniejszego choćby jednominutowego przeszkolenia.
  - Jeżeli ćwiczysz na siłowni wybieraj sprzęty, przy ktrych znajdują się odpowiednie zabezpieczenia. W razie potrzeby wybierz taką siłownię, ktra zagwarantuje Ci maksimum bezpieczeństwa.
  - Jeżeli na wybranej przez Ciebie siłowni nie ma jednak zabezpieczeń zawsze, kiedy walczysz z większym ciężarem podchodź do trenera i proś o pomoc. To nie jest wstyd poprosić o asekurację. Wstydem jest zrobienie sobie krzywdy przez bezmyślność!

  Wielkie ciężary

  Przypomina mi się mj pierwszy raz, kiedy postanowiłem ćwiczyć sztangą. Oczywiście miało to być wyciskanie na ławce płaskiej. Wiedziałem, że trzeba się położyć. Musiałem przyznać, że było całkiem wygodnie tapicerka była miękka i miła. Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby trening polegał właśnie na takim leżeniu. Wiedziałem jednak, że to nie koniec. Drugi krok polegał na tym, aby chwycić mocno sztangę. Niestety szybko okazało się, że to już wszystko, co byłem w stanie zrobić. Potrafiłem jeszcze tylko wydać z siebie kilka przerażających odgłosw przypominających konanie w męczarniach, ale podniesienie sztangi nie wchodziło w grę W następnym kroku musiałem wstać i zdjąć większość obciążenia, jakie założyłem na gryf. Starałem się to robić tak, żeby nikt nie widział. Nie wiem, czy mi się udało.

  Każdy z nas zaczynając swoją przygodę z siłownią popełniał wiele nieraz niewiarygodnie głupich błędw. Prawdziwą sztuką jest jednak uczenie się nie tyle na swoich, co na cudzych błędach.

  W tym przypadku problem jest sprawdzony doświadczalnie po wielokroć w każdym zakątku świata, w każdym systemie ćwiczeń, przez ludzi dużych i małych, grubych i chudych
  Prba podniesienia zbyt dużego ciężaru zawsze (!) jest niebezpieczna!
  Trudno zrozumieć, dlaczego kolejni sezonowcy wciąż podejmują kolejne prby złamania tej zasady

  Nie zachęcam tutaj do ćwiczenia jedynie małymi ciężarami. Ciągłe zwiększanie obciążenia jest ważne. Ciężka walka ze sztangą jest konieczna. Jednak ciężar musi być tak dobrany, żebyśmy mogli z nim walczyć poprawnie skrojony dokładnie na miarę naszych możliwości.
  Tylko wtedy nasze możliwości będą się zwiększały. W przeciwnym przypadku zaliczymy kontuzję i poważny regres


  Trzymaj perfekcyjną technikę ćwiczeń.

  Technika ćwiczeń

  Każdy, kto zaplanował sobie podniesienie danego ciężaru aż 10 razy, a potem udaje mu się go ledwo unieść jedynie raz zna to uczucie zażenowania, kiedy nasze ambicje przerastają nasze siły Ja znam je doskonale. Nieraz jest to jednak ciekawe przedstawienie, kiedy możemy obserwować z boku, jak ktoś zmaga się z ciężarem, ktrego nie jest w stanie podnieść. Pochyla się cały do przodu, potem nagle prostuje, staje na palcach, a za chwilę robi jakby przysiad wszystko po to, żeby w niesforny ciężar podnieść do gry jeszcze chociaż dwa razy A może poprosić kolegę o pomoc? Razem na pewno damy radę!

  Żeby zrobić sobie krzywdę ćwicząc, nie trzeba wcale używać wielkich ciężarw. Wystarczy złamać pozycję techniczną efekt jest murowany czasami nastąpi natychmiast, czasami po dłuższym czasie, ale z pewnością nas nie ominie.
  Trudno tutaj uoglnić pozycję techniczną np. tylko do ustawienia kręgosłupa. Zaniedbanie wwczas innych partii ciała rwnie skutecznie dyskwalifikuje ćwiczenie.

  Ale o co tyle szumu?! powie sezonowiec. Zobaczmy więc, co może się stać, kiedy nie będziemy ćwiczyć idealnie poprawnie.
  - Zmieniają się dźwignie działające na stawy, ścięgna, mięśnie, kości co może skutkować nadwyrężeniem, zerwaniem, zmiażdżeniem lub dosłownym ukrojeniem dowolnego elementu z mechanizmu ruchu.
  - Tracimy panowanie nad torem ruchem, przez co łatwo o wypadek (nie zawsze będzie to wypuszczenie ciężaru, ale nieraz może doprowadzić do niechcianego, nagłego wygięcia ciała, ktre spowoduje utratę rwnowagi lub bezpośrednio złamanie jakiejś części ciała).
  - Ćwiczenie przestaje celować w mięśnie, ktre powinny pracować w danym momencie. Bardzo często pracę wielkich mięśni przejmują wwczas małe mięśnie, ktre miały tylko stabilizować ruch. Łatwo sobie wyobrazić, co się wtedy dzieje, kiedy podnosimy ciężar przeznaczony dla wielkich mięśni
  - Poprzez nienaturalne wygięcie ciała budujemy (lub pogłębiamy) wadę postawy naciągając jedne mięśnie, a nadmiernie angażując inne.
  - Tracimy skuteczność ćwiczenia, ktre zamiast spełniać określoną funkcję, spełnia inną, losową.
  - Zazwyczaj ćwiczenie zmodyfikowane złą postawą ciała jest znacznie słabsze. Oznacza to, że możemy wwczas podnieść mniejszy ciężar, niż gdybyśmy popracowali nad techniką. Logiczną konsekwencją jest słabszy bodziec dla mięśni i gorsza efektywność ćwiczenia.

  Jeśli masz problem z techniką lub po prostu nie masz pewności, czy wykonujesz wszystko poprawnie zapraszamy do działu video-analizy.

  Spontaniczność w układaniu treningw

  Ktoś powie nogi, to taka przyziemna sprawa Bardzo często ludzie mają ambicje położone nieco wyżej w grnych partiach ciała (głwnie: klatka + biceps). Na wielu siłowniach panuje wręcz moda na nie ćwiczenie ng. Pewnie domyślacie się, jak nazwę ludzi, ktrzy tak robią
  Dokładnie tak sezonowy!

  Problem wielu osb trenujących na siłowni polega na tym, że budują swoje treningi w oparciu o:
  - chwilową wenę twrczą, zwaną też poetyckim natchnieniem jakkolwiek bez takich poryww twrczości nie mielibyśmy poezji, jednak w przypadku układania planw treningowych jest to karygodne podejście,
  - doradztwo kolegw ktrzy mwią: zobacz, jak to ćwiczenie fajnie wchodzi i to wystarcza, żeby pobudzić wyżej wspomniane natchnienie artystyczne,
  - fora internetowe na ktrych młodzi, gniewni gimnazjaliści wracają po szkole do domu, rzucają tornister koło biurka, włączają komputer i biorą się za układanie planw treningowych dla nieznajomych, ktrzy uważają ich za prawdziwych fachowcw, o ile opowiedzą, jakie odżywki brali w życiu.

  W związku z powyższym - kilka uwag odnośnie do układania planw.

  Po pierwsze mam nadzieję, że ta uwaga nie będzie dla nikogo odkrywcza idziemy na siłownię posiadając plan treningowy. I nie mwię o planie spontanicznie ułożonym w tramwaju (w drodze na siłownię), ale o konsekwentnym, rozpisanym z rżną szczegłowością na co najmniej rok czasu, przemyślanym planie działania.

  Po drugie plany układamy sami lub (jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy a jeśli nie mamy tytułu trenera, to prawdopodobnie nie mamy) prosimy o pomoc osobę kompetentną. I tutaj jest problem, bo nawet instruktor na siłowni nie powinien układać nikomu planw. Jak sam jego tytuł wskazuje może on instruować, jak wykonać to, czy inne ćwiczenie. Od układania planw treningowych są trenerzy. A że mało jest takich osb w Polsce to też fakt.
  Do czego zmierzam? Jeśli chcemy, żeby nasze treningi były naprawdę bezpieczne (a przy tym też efektywne), powinniśmy zgłosić się do osoby, ktra rzeczywiście ma odpowiednie kompetencje. Z nieukrywaną dumą mogę powiedzieć, że nasz portal dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami! Tutaj oddziela się luźne pogawędki od fachowych porad, ktre udzielane są tylko przez osoby z odpowiednim tytułem (popartym dużą praktyką). Jeśli dodać do tego, że nasze porady są bezpłatne no cż zapraszamy.

  Pozostałe elementy tworzenia planu wynikają w zasadzie z dwch powyższych. Wymienię je więc w telegraficznym skrcie:
  - plan ma dotyczyć personalnie nas (a nie sąsiada z bloku obok), ma być dedykowany do naszych potrzeb, możliwości, aktualnego stanu, oczekiwań słowem prawdziwy trener ma pełne ręce roboty,
  - plan ma obejmować rwnomierny, zdrowy rozwj całego ciała, a nie budować dysproporcje i wady postawy (tak częste ćwiczenie jedynie grnej części ciała jest sportowym samobjstwem),
  - plan ma nas wytrenować, a nie zamęczyć proste, aczkolwiek często o tym zapominamy.

  Wymieniać można by długo ale te punkty uznałem za najważniejsze.


  Nie lubimy zakazw, ale one codziennie ratują nam życie.

  Ćwiczenia zakazane

  O! To jest całkowicie niepoprawny politycznie punkt! No bo jak można komuś zakazywać wykonywania pewnych ćwiczeń?
  Do tego takie zakazy działają jak magnes na osoby, ktre dopiero zaczynają swoją siłownianą przygodę (oraz na sezonowcw niezależnie od stażu).

  Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że niektre ćwiczenia mają często katastrofalne skutki. Tak się jakoś dziwnie złożyło, że większość z nich wydaje się być ułożona ze nienawiści do obręczy barkowej
  Tak właśnie to ona najczęściej cierpi podczas:
  - wyciskania sztangi zza głowy,
  - ściągania drążka wyciągu grnego za głowę,
  - podciągania się na drążku do karku,
  - podciągania sztangi wzdłuż tułowia (w tym ćwiczeniu w bonusie kontuzyjnym niszczymy też nadgarstki).

  Te ćwiczenia powinniśmy całkowicie wyeliminować z naszych planw treningowych. Nie trudno je zastąpić nieraz wystarczą małe modyfikacje, żeby ćwiczenie nadawało się do użytku. Na przykład zamiast podciągać sztangę do brody podciągajmy hantle lub końce liny zaczepionej do dolnego wyciągu. Rżnica niby niewielka, a nasze nadgarstki oraz rotatory barkw będą nam niezwykle wdzięczne za tę zmianę!

  Są też ćwiczenia, ktre same w sobie nie są szkodliwe, o ile wiemy, kiedy, jak i po co je stosować.
  Puma w swoich artykułach oraz wypowiedziach na forum wiele razy pisał o rżnych rodzajach ćwiczeń: podstawowe siłowe, ćwiczenia plastyczne, akcesoryjne, aktywacyjne, izolowane, wsparcia, aspektowe, rehabilitacyjne i wiele, wiele innych.
  Często zdarza się, że nasz sezonowiec (uprzyjmy się na niego) wybiera sobie jakieś ćwiczenie, zarzuca na sztangę tyle, ile tylko jest w stanie unieść i zaczyna ćwiczyć. A co, jeśli to ćwiczenie uderzało w bardzo wąską część wybranego mięśnia, żeby pobudzić jakiś jeden wybrany jego fragment? Prawdopodobnie ten mięsień ulegnie błyskawicznie kontuzji. Jeśli nie będziemy mieli szczęścia przy okazji poleci sąsiadujący staw wraz z kilkoma sąsiadującymi mięśniami, ktre miały stabilizować ruch (a w efekcie przejęły na siebie większość ciężaru).

  Tak więc do naszej grupy ćwiczeń kategorycznie zakazanych należy dopisać wszystkie, ktrych nie znamy, i ktrych istoty nie rozumiemy.
  Najpierw dobrze poznajemy tajniki danego ćwiczenia, uczymy się perfekcyjnego wykonywania a dopiero potem używamy go w praktyce. Taka kolejność jest obowiązkowa!

  Jednym z najczęstszych błędw w takim wykorzystaniu ćwiczeń są ćwiczenia na mięśnie brzucha (choć to temat na osobny artykuł, więc jedynie sygnalizuję).


  Myślenie - zazwyczaj nie boli...

  Myślenie

  W każdym wstępie BHP do eksperymentw prowadzonych na tym portalu można znaleźć tę uwagę: Myśl banalna zasada, o ktrej wiele osb zapomina.
  Niestety nie jest to ironia, ale realny problem, o ktrym często zapominamy w porywie emocji towarzyszącym ciężkiemu treningowi, biciu rekordw, czy innym ważnym wydarzeniom na siłowni.

  Proponuję więc zrobić teraz małą wprawkę. Wytężamy nasze szare komreczki ze wszystkich sił i prbujemy pomyśleć, jaki może być skutek następujących zagrożeń oraz jakie wnioski powinniśmy z tych rozważań wyciągnąć.

  Przykład 1
  W czasie wyciskania na ławce wygodnie jest mi trzymać sztangę małpim chwytem.
  Silnie wytężony umysł dostrzeże w końcu niebezpieczeństwo, że z takiego chwytu sztanga może się bardzo łatwo wyślizgnąć. A teraz dodatkowa zagadka gdzie wwczas upadnie? Brawo prosto na nas! Nasz asekurant prawdopodobnie nawet nie zdąży zareagować.
  Wniosek małpi chwyt jest zakazany pod każdym względem.

  Przykład 2
  Mogę podnieść większy ciężar w martwym ciągu, jeśli przywiążę się do sztangi.
  Czy słyszeliście kiedyś o przywiązywaniu kamienia do szyi i wrzucaniu go z mostu do wody? To porwnanie wydaje mi się najbardziej odpowiednie
  Pomyślmy, co się stanie, jeśli w trakcie podnoszenia 200 kilogramowej sztangi coś niebezpiecznie strzyknie nam w kręgosłupie? Normalnie po prostu otworzymy dłonie i jeszcze zanim sztanga uderzy o podłogę my będziemy wolni od obciążenia (i uratowani od ciężkiej kontuzji).
  A co się stanie, jeśli ręce będziemy mieli przywiązane do sztangi? Nie potrzeba 200 kg przy niespodziewanym blu prawdopodobnie tak wykrzywi nam się pozycja techniczna, że nawet niewielki ciężar może trwale uszkodzić nasz kręgosłup.
  Wniosek przywiązywanie sztangi do rąk jest zakazane (do szyi zakazane tym bardziej).

  Przykład 3
  Boli mnie łokieć, ale mam do zrobienia jeszcze dwie serie wyciskania sztangi stojąc.
  W ramach ćwiczenia umysłu (tak, kulturysta to także istota myśląca) pozostawię analizę tego problemu każdemu osobiście

  Przykład 4
  Nie chce mi się pić napiję się po treningu.
  To może powiemy jeszcze: nie chce mi się oddychać porobię kilka głębszych wdechw po wykonaniu serii.
  Obydwa przypadki są tak samo drastyczne (choć w przypadku oddychania efekty zobaczymy szybciej). O zgrozo obydwa podejścia można na co dzień spotkać na siłowni!
  Jeśli wstrzymujesz oddech na czas ćwiczenia nie tylko upośledzasz pracę mięśni rdzenia i narażasz komorę brzuszną na przeciążenia. W ten sposb możesz zemdleć pod sztangą (ot skąd się biorą wypadki śmiertelne na siłowni).
  Jeśli nie pijesz w trakcie treningu nie tylko powodujesz odwodnienie organizmu, ktre zmniejsza efektywność treningu niemal do zera (lub poniżej zera bo wywołany w ten sposb katabolizm może spowodować więcej strat, niż korzyści z takiego wypadu na siłownię). Niedobory wody w organizmie mogą nas na tyle osłabić, że pod obciążeniem możemy rwnież zasłabnąć.
  Wniosek wyciągamy sami


  Podsumowanie

  Powiedzmy sobie szczerze na siłowni powinniśmy walczyć z naszymi słabościami, z naszym charakterem, z naszym nie chce mi się
  Zamiast tego wiele treningw przypomina walkę o życie!
  Czasami myślę sobie po co oglądać horrory, dreszczowce skoro na siłowni można zobaczyć tyle sytuacji mrożących krew w żyłach?

  Na zakończenie chciałem życzyć wszystkim, żeby trening był wydarzeniem ciężkim, ale bezpiecznym.
  Innymi słowy żeby każdy z nas mgł przeżyć trening.  Image: Man Doing Weight Lifting / FreeDigitalPhotos.net


  Image: Businessman With Headache / FreeDigitalPhotos.net
  Comments 1 Comment
  1. Gregor's Avatar
   Dobry tekst. Tu gdzie mieszkam często słyszę, ze " Sport is Mord"